Príklady z Dánska či Portugalska sú inšpiráciou aj pre nás.

Po letných prázdninách, ktoré sa niesli v znamení dovoleniek a relatívne dobrej pandemickej situácie, začínajú počty nakazených opäť rásť. Za pozornosť stoja aj trendy šírenia koronavírusu – najviac prípadov k nám importovali z Chorvátska, ktoré sa len nedávno sfarbilo na mape Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) dočervena, čo predstavuje zhoršenie situácie.

A podľa odborníkov z Inštitútu zdravotných analýz patrí v súčasnosti Slovensko medzi krajiny EÚ s najrýchlejším rastom nových prípadov.

Čo z toho pre nás vyplýva? Ak s prichádzajúcou jeseňou nechceme opäť dostať naše nemocnice a zdravotníkov do úzkych, musíme zostať zodpovední. A nemám na mysli iba nosenie rúšok či respirátorov všade tam, kde je to potrebné. Najlepším riešením je stále očkovanie, pretože vakcína znižuje riziko hospitalizácie aj ťažkého priebehu ochorenia. Väčšinu hospitalizovaných pre COVID-19 v nemocniciach dnes tvoria práve nezaočkovaní.

Opäť preto prosím všetkých, ktorým v očkovaní nič nebráni a ešte tak nespravili: Poraďte sa so svojím lekárom či lekárkou a nechajte sa zaočkovať účinnými a bezpečnými vakcínami. Je to to najlepšie, čo môžeme urobiť v rámci ochrany verejného zdravia. Svoje o tom vedia aj naši priatelia v Portugalsku.

Aspoň prvú dávku vakcíny tam už dostalo vyše 95 % dospelých (a približne 85 % z celej populácie). A treba dodať, že očkovanie v Portugalsku, tak ako u nás, je dobrovoľné. Väčšina Portugalcov si však uvedomuje, že lepšiu zbraň v boji s nákazou dosiaľ nemáme.

Ďalším lídrom v očkovaní je Dánske kráľovstvo. Krajina, rozlohou aj počtom obyvateľov podobná Slovensku, sa vďaka vysokej miere zaočkovanosti dokonca rozhodla pre zrušenie všetkých protipandemických opatrení.

Ak teda aj vás už „otravujú“ nepríjemné protipandemické opatrenia, ktorú sú však teraz na Slovensku veľmi dôležité a mali by sme ich dodržiavať, návod ako s nimi krok za krokom skoncovať ponúka Dánsko.

Máme čo dobiehať, ale verím, že spolu to zvládneme. O to viac, keď vidíme príklady dobrej praxe v zahraničí a vieme, čo funguje!

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-vakcina-je-stale-najschodnejsia-cesta-k-zdraviu-a-slobode/