„Slovensko-švajčiarske vzťahy majú dlhodobú históriu a veľmi ma teší, že sme vždy mali vo Švajčiarsku oporu. Táto vzájomná podpora a súdržnosť sa ukazuje aj teraz, v čase bezprecedentne kritickej situácie spôsobenej inváziou ruských vojsk na Ukrajinu. Otvorená vojenská agresia Ruska sa nás všetkých priamo týka. Je to pre nás všetkých bezprecedentná výzva. Slovensko si preto veľmi váži pomoc a solidaritu Švajčiarska s krajinami susediacimi s Ukrajinou, ktoré v súčasnosti čelia veľkému náporu vojnových utečencov.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v utorok, 15. marca 2022 v Bratislave, po rokovaní so zástupcom štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí Švajčiarskej konfederácie Patricom Franzenom. Jednou z hlavných tém bilaterálnych politických konzultácií bol vývoj vojnového konfliktu na Ukrajine.

„Jasne sme odsúdili neodôvodnenú agresiu Ruskej federácie voči ukrajinskému národu. Švajčiarsky partner ma tiež podrobne informoval o spôsoboch, akým jeho vláda prispieva do riešenia situácie na Ukrajine, či už poskytovaním humanitárnej pomoci priamo na Ukrajine alebo susedným krajinám, aby boli schopné zvládať nápor vojnových utečencov. Oceňujem, že Švajčiarsko vníma Slovensko ako kľúčového partnera v tejto diskusií a pri hľadaní vhodných riešení,“ povedal štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Zároveň dodal, že jednota európskych štátov je v týchto kritických chvíľach nanajvýš dôležitá, okrem iného aj preto, že robí Putinov režim čoraz nervóznejší a Rusko sa stáva geopoliticky čoraz izolovanejšie.

„Súčasne však musíme neustále preukazovať našu plnú podporu, solidaritu s Ukrajinou, jej legitímne zvolenou vládou a trpiacimi občanmi,“ pripomenul M. Klus s tým, že Slovensko a Švajčiarsko boli tiež medzi krajinami, ktoré sa obrátili na prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC), aby začal vyšetrovanie trestných činov súvisiacich s prebiehajúcim vojnovým konfliktom.

Slovensko, podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie Martina Klusa, veľmi pozorne sleduje aj diskusiu o budúcom nastavení vzťahov medzi Európskou úniou (EÚ) a Švajčiarskom.

„Je v záujme oboch strán aby sme mali dobré, korektné a predvídateľné vzťahy. Vo Švajčiarsku navyše žije viac ako 20-tisíc občanov SR a aj ich sa pochopiteľne dotýka otázka ďalšieho nastavenia vzťahov medzi EÚ a Švajčiarskom. Vhodne nastavenými vzťahmi sa im jednoznačne uľahčia možnosti štúdia, práce a života vo Švajčiarsku,“ uviedol Martin Klus.

Slovensko je pripravené intenzívnejšie spolupracovať so Švajčiarskom na rôznych úrovniach hospodárskej a obchodnej politiky, ako aj v oblastiach súvisiacich s klimatickými zmenami či trvalo udržateľným rozvojom.

Ďalšími témami rozhovoru partnerov boli aj európska perspektíva pre krajiny západného Balkánu, energetická bezpečnosť, ako aj možnosti ďalšieho posilňovania slovensko-švajčiarskych vzťahov či rozvoj spolupráce v medzinárodných organizáciách.