„Vilnius bol doteraz posledným hlavným mestom v Európskej únii (EÚ) bez oficiálneho slovenského zastúpenia. Otvorenie Honorárneho konzulátu SR vo Vilniuse je preto dôležitým míľnikom v slovensko-litovských vzťahoch. Toto diplomatické zastúpenie prispeje k väčšiemu zviditeľneniu Slovenska v Litve a ďalšiemu rozvoju vzájomného priateľstva a spolupráce, keďže sme blízkymi partnermi v EÚ aj Severoatlantickej aliancii (NATO). Prioritou konzulátu, obzvlášť v postpandemickom období, bude oživenie cestovného ruchu a posilňovanie politických, ekonomických, vzdelávacích, vedeckých či kultúrnych stykov medzi našimi krajinami, ktoré zdieľajú pohľady na viaceré aktuálne otázky aj výzvy.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v pondelok, 15. novembra 2021 v Litve, počas slávnostného otvorenia Honorárneho konzulátu SR vo Vilniuse s pôsobnosťou pre celú Litovskú republiku.

Novovymenovaným honorárnym konzulom SR sa stal skúsený litovský právnik Ramūnas Petravičius, ktorý pôsobí v renomovanej advokátskej kancelárii. Na slávnostnej ceremónii otvorenia honorárneho konzulátu v historickej budove v centre metropoly sa zúčastnil aj viceminister Ministerstva zahraničných vecí Litvy Arnoldas Pranckevičius, podpredsedníčka litovského parlamentu a predsedníčka Výboru pre európske záležitosti Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, zástupcovia diplomatického zboru a miestnych inštitúcií.

Honorárny konzulát SR, ktorého úlohou bude pomáhať zastupiteľskému úradu SR v lotyšskej Rige, podľa štátneho tajomníka MZVEZ SR Martina Klusa výrazne rozšíri rozsah bilaterálnej spolupráce Slovenska a Litvy a prispeje k upevneniu našich vzťahov.

„Počet Slovákov žijúcich tu v Litve už pár rokov pomaly rastie. Som si istý, že obdobie po pandémii prinesie aj do tohto regiónu ešte viac turistov zo Slovenska. Náš honorárny konzulát bude preto, okrem iného, aj majákom podpory každej Slovenke a Slovákovi, ktorí sa ocitnú v núdzi. Ale bude tiež dôležitým kompasom pri hľadaní nových obchodných a investičných príležitostí,“ uviedol M. Klus.

Zároveň dodal, že aj počet litovských turistov navštevujúcich Slovensko pred pandémiou stúpal a slovenské hory, ako aj lyžiarske či kúpeľné strediská, sú v prípade priaznivejšej epidemickej situácie pripravené znovu privítať Litovčanov.

Súčasťou programu štátneho tajomníka rezortu diplomacie SR Martina Klusa boli aj bilaterálne konzultácie s litovskými partnermi. O pretrvávajúcej pandémii ochorenia COVID-19, migrácii, bezpečnostnej situácii v Pobaltí, právnom štáte a ľudských právach, ako aj ďalších aktuálnych európskych témach, Martin Klus rokoval s podpredsedníčkou parlamentu Litvy a predsedníčkou Výboru pre európske záležitosti Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė aj s viceministrom MZV Litvy Arnoldasom Pranckevičiusom.

„Vymenili sme si napríklad skúsenosti z doterajšieho priebehu Konferencie o budúcnosti Európy, v rámci ktorej môžu občania našich krajín výrazne prispieť k ďalšiemu smerovaniu EÚ. Litovským partnerom som predstavil naše národné aktivity, vrátane letnej Roadshow po regiónoch Slovenska, Národného konventu o EÚ či projektu diskusií diplomatov na školách s názvom ‚Back to School‘. Môžem potvrdiť, že viaceré z týchto aktivít boli pre nich veľkou inšpiráciou,“ priblížil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

V súvislosti so silnejúcou treťou vlnou pandémie COVID-19 si partneri vzájomne vymenili skúsenosti z boja proti šíreniu koronavírusu a zhodli sa, že očkovanie sa v oboch krajinách, podľa štatistických dát, ukazuje ako aktuálne jediné efektívne riešenie s cieľom ochrániť našich občanov, ekonomiku aj zdravotné systémy pred kolapsom.