„Som veľmi rád, že som dnes na historicky prvej návšteve Bratislavy od vzniku samostatnej Slovenskej republiky mohol privítať parlamentnú delegáciu z Írska – členov Írsko-slovenskej parlamentnej skupiny priateľstva. Táto skupina senátorov a poslancov dolnej komory začala v írskom parlamente svoju činnosť ešte len pred rokom. Dnes už prináša prvé ovocie v podobe pracovnej cesty na Slovensko.“

Vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v utorok, 28. júna 2022, po prijatí poslancov Írskeho parlamentu (Oireachtas) na čele so senátorom Johnom Cumminsom zo strany Fine Gael, druhej najsilnejšej strany súčasnej vládnej írskej koalície. Okrem neho boli členmi delegácie senátor Garret Ahearn, rovnako za stranu Fine Gael, a poslanec dolnej komory Aengus Ó Snodaigh z hlavnej opozičnej strany, republikánskej Sinn Féin. Návšteva írskych parlamentárov na Slovensku je súčasťou spoločnej snahy o rozvoj slovensko-írskej parlamentnej dimenzie spolupráce.

„Vzťahy Slovenska s Írskom, ktorým som sa po pandemickom útlme snažil priniesť politický impulz v máji mojimi bilaterálnymi konzultáciami s írskym ministrom pre Európu Thomasom Byrnem, tak aj vďaka tejto poslaneckej návšteve dostávajú novú dimenziu a ďalší priestor na spoluprácu. Veľmi ma teší, že aj táto návšteva potvrdzuje názorovú blízkosť oboch našich krajín v otázke proeurópskeho smerovania i ochrane európskych hodnôt,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Témou diskusie boli aj možnosti posilnenia obchodnej spolupráce medzi slovenskými a írskymi spoločnosťami. Štátny tajomník M. Klus pripomenul dosiaľ nezrealizovanú obchodnú misiu írskych podnikateľov na Slovensko. „V rámci našej ekonomickej spolupráce vidím nevyužitý potenciál a pritom naše ekonomiky majú mnohé spoločné elementy – sme menšie, proexportne orientované ekonomiky, ktoré sa na jednotnom trhu Únie presadzujú najmä malými a strednými podnikmi a máme tiež spoločnú menu euro. Teší ma, že írski parlamentári prisľúbili svoju osobnú angažovanosť pri realizácii návštevy podnikateľskej delegácie,“ uviedol Martin Klus.

Írska parlamentná delegácia zároveň informovala o aktuálnom stave vzťahov so Spojeným kráľovstvom v nadväznosti na jednostranné kroky britskej vlády zamerané na prijatie zákona, ktorým by došlo k zrušeniu niektorých kľúčových ustanovení tzv. Severoírskeho protokolu. Ocenila úsilie Európskej komisie ako aj podporu Slovenska. „Potvrdil som, že naším spoločným záujmom je riadna implementácia Protokolu a dobré vzťahy EÚ s Britániou, ktoré umožnia zachovať mier, prosperitu aj súčasný stav na írskom ostrove – tzv. neviditeľnú hranicu medzi Severným Írskom a Írskom,“ dodal štátny tajomník rezortu diplomacie SR Martin Klus.