„Na Ukrajine sa dnes bojuje aj za hodnoty, ktoré v rámci Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO) zdieľajú Slovensko a Bulharsko. Preto mienime vytrvať v našej podpore vojnou zmietanej Ukrajiny. Žiadosť vlády v Kyjeve o členstvo v EÚ zároveň chápeme ako jasné vyjadrenie jej presvedčenia o najlepšej ceste pre budúcnosť krajiny. Som rád, že Slovensko a Bulharsko sú pripravené urobiť všetko preto, aby na európskej pôde prispeli k úspešnej realizácii tejto túžby Ukrajincov. To isté platí aj pre západný Balkán a jeho integráciu do EÚ, preto som si od našich bulharských partnerov počas návštevy Sofie veľmi pozorne vypočul aj informácie o pozitívnom napredovaní uvoľnenia prístupových rokovaní medzi nimi a Severným Macedónskom a súčasne som ich podporil v tomto úsilí.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus, ktorý v dňoch 28. a 29. marca 2022 absolvoval pracovnú návštevu Bulharskej republiky.

V Sofii rokoval so svojimi rezortnými kolegami, štátnou tajomníčkou Ministerstva zahraničných vecí Bulharskej republiky Irenou Dimitrovou a zástupcom bulharského ministra zahraničných vecí Vasilom Georgievom. Prvej bilaterálnej návšteve slovenského predstaviteľa od nástupu novej bulharskej vlády dominovala najmä téma vojny na Ukrajine, ale tiež otázky boja proti hybridným hrozbám a dezinformáciám, či téma budúcnosti Európy a pokroku v integračnom procese EÚ.

Partneri odsúdili ruskú agresiu a zhodli sa na potrebe sústavnej pomoci Ukrajine. V tomto kontexte štátny tajomník vyzdvihol doterajšie príspevky Slovenska v podobe materiálnej, humanitárnej i vojenskej pomoci a informoval o aktuálnom vývoji v súvislosti s utečeneckou vlnou z Ukrajiny.

„Spoločne s bulharskými kolegami sme tiež ocenili rozhodnú a jednotnú reakciu európskych a transatlantických spojencov na ruskú agresiu a vyzdvihli sme význam sankcií, ako aj potrebu neutíchajúceho tlaku na Rusko. V kontexte eurointegračných ambícii Ukrajiny sa s našimi bulharskými priateľmi taktiež zhodujeme na tom, že Ukrajine je potrebné poskytnúť jasnú európsku perspektívu a čo najskôr odštartovať proces, ktorého vyústením bude členstvo v Únii,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Slovensko a Bulharsko ako krajiny na východnom krídle NATO spája tiež zhoda na potrebe posilniť obranyschopnosť a obranné spôsobilosti týchto krajín. Partneri sa v tejto súvislosti navzájom informovali o mnohonárodných jednotkách, ktoré do oboch krajín vyšlú ostatní spojenci.

Členstvo v NATO je pre obe naše krajiny najlepšou zárukou bezpečnosti. Som rád, že za Slovensko som bulharských partnerov mohol informovať o súhlase vlády a parlamentu s rozmiestnením do 2 100 vojakov zo šiestich spojeneckých krajín, ktorí v týchto zložitých časoch výrazne posilnia našu obranyschopnosť,“ uviedol M. Klus.

Počas svojho programu sa štátny tajomník rezortu diplomacie SR v Sofii stretol aj s poslancami Výboru pre záležitosti EÚ bulharského parlamentu a zahraničnopolitickou poradkyňou premiéra Kirila Petkova Vesselou Černevou. Spolu s bulharskými kolegami vyzdvihol potrebu čeliť hybridnej vojne a dezinformáciám, ktoré režim v Rusku v súvislosti s konfliktom na Ukrajine rozpútalo.

Martin Klus počas série rokovaní v Sofii vyjadril záujem o ďalší rozvoj vzájomnej spolupráce a posilnenie bilaterálnych vzťahov, pretože záujmy Slovenska a Bulharska sú veľmi podobné v mnohých oblastiach. V tejto súvislosti ponúkol partnerom priestor na rozvoj vzťahov aj v rámci blížiaceho sa slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine (V4) a Slavkovskom formáte (S3).

V súvislosti s ústupom pandémie COVID-19 vyjadril M. Klus nádej na skoré obnovenie tradičnej živej turistickej výmeny medzi oboma krajinami. V diskusii o európskych témach tiež potvrdil dlhodobú politickú podporu pre integračné ambície Bulharska do Schengenu a eurozóny, pričom prezentoval príklady dobrej praxe a ponúkol možnosť zdieľania slovenských skúseností z týchto procesov.