Na Ukrajine sa dnes bojuje aj za hodnoty, ktoré v rámci Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO) zdieľajú Slovensko a Bulharsko. Oba štáty chcú preto vytrvať v podpore vojnou zmietanej Ukrajiny.

Žiadosť vlády v Kyjeve o členstvo v EÚ zároveň chápu ako vyjadrenie jej presvedčenia o najlepšej ceste pre budúcnosť krajiny. Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus, ktorý koncom marca navštívil svojich rezortných partnerov v Sofii.

„Som rád, že Slovensko a Bulharsko sú pripravené urobiť všetko preto, aby na európskej pôde prispeli k úspešnej realizácii tejto túžby Ukrajincov.

To isté platí aj pre západný Balkán a jeho integráciu do EÚ, preto som si od našich bulharských partnerov počas návštevy Sofie veľmi pozorne vypočul aj informácie o pozitívnom napredovaní uvoľnenia prístupových rokovaní medzi nimi a Severným Macedónskom a súčasne som ich podporil v tomto úsilí,“ uviedol Martin Klus.

V súvislosti s ústupom pandémie COVID-19 vyjadril nádej na skoré obnovenie tradičnej živej turistickej výmeny medzi oboma krajinami.

V diskusii o európskych témach tiež potvrdil dlhodobú politickú podporu pre integračné ambície Bulharska do Schengenu a eurozóny, pričom prezentoval príklady dobrej praxe a ponúkol možnosť zdieľania slovenských skúseností z týchto procesov.

AGRESIA REŽIMU V RUSKU ZVÝRAZŇUJE POTREBU SÚDRŽNOSTI MEDZI SPOJENCAMI.

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/vojna-na-ukrajine-meni-bezpecnostnu-realitu-vo-vychodnom-kridle-nato/