Plníme ďalší predvolebný sľub a úlohu z programu vlády. Škoda len, že sme stále svedkami vyvolávania národnostných vášní.

Od júla 2010, keď sa v reakcii na maďarské „rozdávanie občianstiev“ Maďarom žijúcim v zahraničí zrodila neefektívna úprava slovenského zákona, prišlo o občianstvo SR pre nadobudnutie cudzieho občianstva vyše tritisícšesťsto ľudí.

Najviac Slovákov stratilo občianstvo prijatím občianstva ČR, Nemecka či Rakúska. Nie je to vôbec v poriadku, a preto som ešte ako poslanec NR SR opakovane vyzýval na zrušenie zákazu dvojitého občianstva. Cieľ bol jasný – nahradiť problematický zákon z čias druhej Ficovej vlády a umožniť občanom SR dlhodobo žijúcim na území iného štátu nadobudnúť občianstvo toho štátu bez straty slovenského.

Teší ma, že vláda SR schválila novelu zákona o štátnom občianstve. Ľudia, ktorí príjmu štátne občianstvo iného štátu (napr. uzavretím manželstva alebo ak ho nadobudne maloleté dieťa), by tak už nemuseli prísť o slovenský pas.

Získať by ho opäť mohli aj bývalí občania SR, ktorí oň zbytočne prišli, ako aj osoby so slovenským pôvodom po jednom z rodičov, prarodičov alebo praprarodičov.

Zmenu robíme najmä pre tých, ktorí majú aktuálne či trvalejšie väzby na inú krajinu (napr. pobyt aspoň päť rokov), samozrejme, v zmysle moderných európskych štandardov a pravidiel nadobúdania občianstva. Nechceme, aby sa trhali väzby medzi občanmi a ich rodnou krajinou.

Namiesto konceptu „rozdávania občianstiev“ na základe citových, historických a jazykových väzieb, ktorý najmä vo východnej Európe či na Kaukaze narobil obrovské politické problémy, sme si však zvolili cestu autentickej väzby na krajinu. Reagujeme tým aj na tisícky podnetov od našich občanov, ktoré dostávajú naše zastupiteľské úrady v zahraničí, napr.aj v súvislosti s nedávnym brexitom.

Smutnou súčasťou tohto procesu je snaha niektorých menšinových politikov a médií opätovne prebudiť zbytočné národnostné vášne, ktoré do EÚ a 21. storočia nepatria. Je to škoda, lebo to, čo nás malo v celom procese spojiť, mal byť spoločný záujem, aby Slovensko viac neprichádzalo o to najcennejšie, čo má – svojich občanov.

Preto verím, že novela prejde schválením aj v parlamente a zjednoduší život mnohým našim občanom. Dlžíme im to!

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-vraciame-ludom-odobrate-pasy-a-nielen-to/