„Už vyše sedem týždňov bojuje ukrajinský ľud nielen za svoju slobodu, ale aj za univerzálne hodnoty demokracie, nezávislosti a vlády práva. Na brífingu venovanom vojne na Ukrajine som preto desiatkam veľvyslancov a veľvyslankýň z rôznych krajín sveta priblížil pozíciu Slovenska ako jedného z najaktívnejších a najdôveryhodnejších podporovateľov Ukrajiny. Oceňujem záujem diplomatov akreditovaných v SR, či už rezidentných alebo nerezidentných. Ten dokazuje, že ruská vojenská agresia proti nášmu susedovi, paradoxne, zvýšila frekvenciu návštev aj intenzitu vzájomných kontaktov partnerských štátov, ktoré v prvom rade zdieľajú hodnoty mieru.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v stredu, 13. apríla, počas stretnutia s veľvyslancami a veľvyslankyňami pôsobiacimi v Slovenskej republike, ako aj ďalšími predstaviteľmi nerezidentného diplomatickému zboru akreditovaného pre SR či zástupcami viacerých medzinárodných organizácií. Na stretnutí, ktorého hlavnou témou bolo zdieľanie informácií o vojne na Ukrajine s dôrazom na doterajšiu reakciu Slovenska a pozície vlády SR, sa zúčastnilo viac ako sedemdesiat diplomatov a diplomatiek z rôznych krajín sveta.

„Informoval som členov diplomatického zboru o aktuálnom stave utečeneckej krízy na Slovensku v dôsledku vojny v Ukrajine, ale tiež o distribúcii humanitárnej pomoci. Vyslal som tiež jasný politický odkaz prítomným zástupcom štátov, že politické deklarácie Slovenska v súvislosti s podporou Ukrajiny idú ruka v ruke s konkrétnymi krokmi, či už doma alebo na úrovni EÚ a NATO,“ priblížil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Dodal, že len minulý týždeň navštívil Kyjev predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý nielenže opätovne odsúdil agresiu Putinovho režimu, ale aj podporil európsku budúcnosti Ukrajiny a potvrdil poskytnutie konkrétnej vojenskej pomoci. Slovensko zároveň uplynulú sobotu na donorskej konferencii „Stand Up For Ukraine“ predstavilo svoj ďalší vecný prísľub, ktorý sa zaradil medzi tie najvyššie. Na Slovensko prišlo od vypuknutia vojny na Ukrajine už viac ako 320-tisíc utečencov zo 148 krajín sveta. Vyše pätina z nich u nás požiadala o štatút dočasnej ochrany, pričom absolútnu väčšinu tvoria občania Ukrajiny. Situácia na vonkajšej schengenskej hranici na našom území je zatiaľ stabilizovaná.

Jednou z tém diskusie štátneho tajomníka MZVEZ SR a ďalších predstaviteľov rezortu diplomacie s prítomnými titulármi bola aj informačná vojna a šírenie dezinformácií na sociálnych sieťach. O tejto téme Martin Klus pravidelne rokuje aj s európskymi partnermi aj na úrovni Rady EÚ pre všeobecné záležitosti (GAC).

„Poukázal som na to, že jedným z najjednoduchších a najefektívnejších riešení by bolo, keby sociálne médiá identifikovali svojich problémových používateľov, vďaka čomu by sme ľahšie identifikovali škodlivé aktivity a nebezpečných aktérov. Malo by platiť pravidlo, že čo je zakázané off-line, musí byť zakázané aj on-line, teda na internete. Zároveň som vyzval na zdieľanie skúseností aj v takých citlivých oblastiach, ako je blokovanie propagandistických či konšpiračných webov,“ uviedol M. Klus.

Táto výzva sa ihneď stretla s porozumením, napríklad od kolegov z Austrálie, ktorí v tejto súvislosti na okraj podujatia ponúkli detailnejšie pohľady na efektívnosť ich postupov a riešenia, ktoré by sa mohli stať inšpiráciou aj pre Slovensko.