„Veľkonočný lockdown“ v Rakúsku vyvažujú dobré správy z Česka a Nemecka.

S príchodom jari sa nám na Slovensku podarilo „zlomiť“ pandemickú krivku a počty hospitalizovaných klesajú. Ak si chceme tento trend udržať, musíme zostať opatrní. Mutácie koronavírusu privolali tretiu vlnu pandémie a v strednej Európe je situácia stále vážna, najmä v Maďarsku či Poľsku.

Naše spoločné sebazaprenie v posledných mesiacoch však začalo prinášať výsledky a zlepšenie situácie u nás doma si už všimli aj okolité štáty. Slovensko je po novom z pohľadu Česka zaradené medzi „červené“ krajiny s vysokým rizikom nákazy. Znie to hrozivo, ale v praxi to pre nás znamená uvoľnenie.

Občania SR budú môcť do ČR pricestovať aj s antigénovým testom nie starším ako 24 hod. Po príchode síce musia ísť do domácej izolácie, ale ukončiť ju môžu PCR testom na vlastné náklady do 5 dní, čím sa efektívne skrátila karanténa v Česku.

Aj Nemecko aktualizovalo zoznam „rizikových“ krajín a Slovensko už patrí do skupiny štátov s rizikom nákazy v dôsledku vysokej týždňovej incidencie. Pri príchode sa treba preukázať negatívnym testom nie starším ako 48 hod, zaregistrovať sa a podstúpiť 10-dňovú karanténu, ktorú je možné ukončiť druhým negatívnym testom po 5 dňoch izolácie.

Dobrou správou je aj to, že od vodičov nákladnej dopravy sa pri vstupe do Nemecka, ale ani v Česku, viac nebude vyžadovať negatívny test na COVID-19. Celkovo sa tak uvoľní tranzit, teda prejazd pozemnej dopravy bez testu a to vrátane letísk.

Naopak, na čo si treba dať pozor, je „veľkonočné“ sprísnenie v Rakúsku. Pendleri prichádzajúci zo Slovenska do Dolného Rakúska, Burgenlandu, ako aj metropoly Viedeň, sa musia od 1. apríla preukazovať negatívnym výsledkom testu nie starším ako 72 hod. Doteraz postačoval týždňový test.

Verím, že toto opatrenie nepotrvá dlho a už čoskoro sa dočkáme ďalšieho krôčiku smerom k voľnému pohybu osôb v EÚ, ako sme ho poznali pred pandémiou. Dovtedy sa vám na rezorte diplomacie budeme naďalej snažiť uľahčovať nevyhnutné cestovanie za prácou či rodinou, a to aj uverejňovaním aktuálnych informácií na našom webe hranice.mzv.sk. Dávajte na seba pozor!

 

ZDROJ: http://www.tyzdennikkoment.sk/klus-zodpovedne-spravanie-uz-prinasa-ovocie/