Strach z volebnej porážky a úpadku robí zo Smeru-SD viac ako len dokonalejší klon HZDS
Pamätáte sa ešte: „Mečiar, Ľupták, Slota, sú naša istota“? Tieto a tomu podobné heslá sa zrodili v neslávne známych časoch 90-tych rokov. V časoch, kedy bitka dáždnikom od „babky demokratky“ za prejavený „protimečiarovský“ názor na Pasienkoch nebola ničím výnimočná. Výnimočné neboli ani zahraničné demarše, ktoré čoraz naliehavejšie vykresľovali Slovensko ako čiernu dieru Európy so strácajúcou sa nádejou na spoločný integračný postup so susednými krajinami.
Že vám to pripomenulo udalosti posledných dní? Bohužiaľ. Potýčky s penzistami na parlamentnom balkóne, ktorí prišli podporiť Smer-SD, ale najmä zabrať miesta zástupcom zdravotných sestier a učiteľov, nás vrátili do dôb mečiarizmu. Neschopnosť Vladimíra Mečiara s jeho HZDS riešiť spoločenské konflikty, ktoré sám vyvolal demokratickými prostriedkami, ho viedli k snahe opierať sa o sfanatizovaný dav seniorov. Do rovnakého závozu sa dostala aj strana Smer-SD. Rozsah privilégií, ktoré si nadelila pri tunelovaní majetku štátu a eurofondov, v ničom nezaostáva za praktikami HZDS v divokej privatizácii. Rovnako ako využívanie silových zložiek na elimináciou svojich oponentov z radov opozície. Dokonca aj v prípade vzťahov so zahraničím Smer-SD oslabil nielen renomé krajiny ale aj svoje a v očiach európskych socialistov sa dostáva do izolácie podobne ako svojho času HZDS.
Dnes môžeme konštatovať, že nemajú celkom pravdu tí, ktorí tvrdia, že Smer-SD je len dokonalejším klonom HZDS. Zatiaľ čo HZDS stálo na ideách štátotvornosti a „otca národa“, jedinou nosnou ideou Smeru-SD je slúžiť potrebám oligarchov. Smer-SD je od samého začiatku zbavený akejkoľvek vznešenej myšlienky a ideálov. Je príznačné, že ešte 22 dní pred voľbami sa ani neunúval ponúknuť verejnosti volebný program. Ponúkol len omrvinky vo volebných balíčkoch a neustálu snahu presunúť volebnú diskusiu na tému „svet, ktorý sa nám snaží ublížiť“, čo podobne ako v prípade HZDS dokazuje, že vysokú mienku o svojich voličoch nemá.
Oproti HZDS je však SMER-SD v snahe zachovať si moc ochotný ísť ešte ďalej. Plynové vratky, a teda hotové peniaze zasielané adresne občanom pár dní pred voľbami nie sú ničím iným len bohapustou volebnou korupciou, ktorá dokonca ani v našich končinách nemá obdobu. Toto, spolu so zaštítením sa babkami demokratkami počas mimoriadnej parlamentnej schôdze, je neklamným znakom strachu tejto strany z volebnej porážky a jej postupného úpadku. Pred 18 rokmi sa to občanom v prípade HZDS podarilo. Uvidíme, či sa im to podarí aj za 19 dní.