O tom ako môžu dobré úmysli vydláždiť cestu do pekla
Malo by Spojené kráľovstvo zostať členom Európskej únie? To je otázka, na ktorú budú britskí voliči odpovedať najneskôr do konca roku 2017, pokiaľ to premiér David Cameron myslí so svojim sľubom vážne.
Znenie otázky naznačuje, akú odpoveď by od svojich občanov chcel dostať aj samotný premiér, keďže si ako skúsený politik uvedomuje, čo by tzv. Brexit a teda odchod Británie z Európskej únie znamenal. Počnúc jej hospodárstvom, končiac jej celistvosťou. Škótski nacionalisti si totiž nemôžu priať nič viac, ako takúto výbornú zámienku na suverenitu.
Pod týmto tlakom, dupľovaným stranou UKIP známeho poslanca Európskeho parlamentu Nigela Faragea, teda musí David Cameron nájsť spôsob, ako presvedčiť Britov povedať svoje „áno“. Nástrojom má byť pritom reforma spoločnej Európy tak, aby lepšie plnila predstavy britských voličov. Takto postavenej požiadavke pritom vyjadrili podporu aj viacerí politici mimo Veľkú Britániu, vrátane šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera.
Pokiaľ má byť súčasťou takejto reformy napr. posilnenie národných parlamentov, daňovej suverenity štátov, reforma pravidiel európskej menovej únie či spoločnej poľnohospodárskej politiky , resp. oslabenie byrokracie a expanzie bruselských úradov do niektorých ďalších oblastí kompetencie štátov, tak môžme Davidovi Cameronovi určite držať len palce. Ak sa však britský premiér rozhodne podmieniť zotrvanie svojej krajiny v Európskej únii oslabením či rušením ktorejkoľvek zo štyroch slobôd Európskej únie, ako to naznačil na návšteve Poľska, tak je nevyhnutné povedať jasné „nie“, hneď na začiatku týchto pokusov.
Nielen Poľsko, ale aj ďalšie krajiny strednej Európy či pobaltské krajiny musia v tejto veci vystúpiť celkom jasne a jednoznačne nedopustiť možnosť nechať sa vydierať. Slovami poľského ministra zahraničia Grzegorza Schetyna “Chápeme britský postoj, no existujú isté základy, na ktorých stojí spoločná Európa.” Toto je odkaz, ktorý musí chápať aj David Cameron. V opačnom prípade môže počítať s tým, že sa rozumná iniciatíva za reformy európskych integračných procesov, obráti proti Veľkej Británii, hoc zotrvanej v Európskej únii. Táto pritom môže dostať napr. podobu tzv. viacrýchlostnej Európy, ktorú už kreslia v Nemecku a ktorá môže v konečnom dôsledku poškodiť nás všetkých.