Konferencia o EÚ ide do rozhodujúcej tretiny.

Ak by bola Európska únia panelovým domom, potom Konferencia o budúcnosti Európy nie je ničím iným ako domovou schôdzou vlastníkov bytov.

Mnohí z nás určite poznajú takéto schôdze aj z vlastnej skúsenosti, ktorá nebýva vždy pozitívna. Každý si totiž priority pre využitie fondu údržby a opráv predstavuje trochu inak.

Na konci schôdze však vždy platí, že všetci bývajú v spoločnom dome a je im určite jasné, že aby sa im v ňom bývalo dobre, musia nájsť kompromis. Zopár vecí opraviť, iné vymeniť a niektoré nechať po starom.

A práve pri takejto predstave sa zdá byť jasnejšie, prečo je Konferencia o budúcnosti Európy jedinečným projektom postavený na dialógu a následných kompromisoch. Akurát v tomto prípade nie desiatok vlastníkov bytov, ale stoviek miliónov európskych občanov.

Obrátili sme garde. Nie občania sa pýtajú nás – politikov či diplomatov, ale my sa pýtame ich. Som poctený, že môžem Slovensko na sérii diskusií a rokovaní v rámci Konferencie o budúcnosti Európy už niekoľko mesiacov zastupovať.

Teším sa, keď sledujem, ako živo prebiehajú debaty občanov, ktorí sa v pléne Európskeho parlamentu v Štrasburgu schádzajú zo všetkých kútov starého kontinentu.

Letné turné po slovenských regiónoch, známe ako Roadshow #MYSMEEÚ, prinieslo nielen množstvo podnetov, ale aj príjemných stretnutí. V čase pandémie a častých „online mítingov“ to bolo skutočne osviežujúce.

Občania sa netajili tým, že ich znepokojuje nielen nerovnomerná životná úroveň v jednotlivých krajinách EÚ, rastúce ceny energií, ale napríklad aj znečisťovanie prírody, dopady klimatickej zmeny či stav cyklociest v našom okolí.

Besedy na základných, stredných či vysokých školách nám poskytujú aj pridanú hodnotu navyše, keďže rozhľadení študenti popri otázkach často navrhujú aj vlastné spôsoby na riešenie problémov.

V roku 2022 ako Európskom roku mládeže budú diskusie s mladými ľuďmi pokračovať, a to aj s prispením rezortu diplomacie, ktorý ešte vlani spustil projekt Back to school (Späť do školy).

V rámci neho navštevujú diplomati a diplomatky z MZVaEZ SR, prípadne ich hostia, školy po celom Slovensku s cieľom mobilizovať záujem mládeže o dianie v EÚ a získavať od nich spätnú väzbu na to, čo by na fungovaní Únie chceli prípadne zmeniť.

A som rád, že občania Slovenska sa zapájajú do Konferencie o budúcnosti Európy aj cez digitálnu platformy futureu.europa.eu, ktorý je akousi celoeurópskou obdobou portálov známych ako Odkaz pre starostu.

Pri vyhodnocovaní odporúčaní, ktoré sme získali priamo od občanov, bude potrebné jasne im vysvetliť naše ďalšie kroky.

Chcel by som uistiť verejnosť, že jej podnety budú zohľadnené. Zároveň však na rovinu dodávam, že nie všetky navrhované zmeny možno realizovať ihneď, respektíve bez zmeny základných zmlúv EÚ, čo môže, ale aj nemusí získať podporu všetkých členských štátov EÚ.

Napriek tomu má zmysel hovoriť spolu ďalej a hľadať to, čo nás spája, nie to, čo nás rozdeľuje a hnevá. Nerezignujme na konkrétne nápady a návrhy riešení v prospech nás všetkých. Lebo aj my sme EÚ.

 

ZDROJ: https://komentare.sme.sk/c/22828760/domova-schodza-v-unii-pokracuje-pise-martin-klus.html