Čoby sme si nezanadávali na EÚ, všakže. Ale bude to stačiť?

Už keď sme pred vyše štvrťrokom, symbolicky na Deň Európy 9. mája, spúšťali Konferenciu o budúcnosti Európy, zdôrazňovali sme, že je to predovšetkým projekt občanov. To oni sú v centre tejto celospoločenskej diskusie. Nemá to byť tradičná debata, pri ktorej politici od stola približujú svoj pohľad na vec. Ak má byť Konferencia o budúcnosti Európy úspešná, musíme otočiť garde, navzájom sa počúvať a vytvárať priestor na formulovanie názorov pre všetkých.

Ideme za vami do regiónov

Od začiatku sme mali silný záujem na tom, aby sa konferencia preniesla do regiónov. Aj preto už niekoľko mesiacov chodím a klopem na dvere alebo sa cez videokonferencie prihováram zástupcom našich obcí, miest a krajov. Teraz, na konci leta, prišiel čas zapojiť priamo občanov. Ideálne tak, aby práve ich prišli počúvať, a nie poúčať zástupcovia vlády, Národnej rady SR, samospráv, diplomacie či európskych inštitúcií. To sa aj podarilo. Už od nedele 22. augusta 2021 až do piatka 27. augusta 2021 sa v dvadsiatich piatich mestách na Slovensku koná špeciálna letná Roadshow 2021 venovaná EÚ a mieste Slovenska v nej.

“Nechceme vás presviedčať, že EÚ je dokonalá či neomylná. Nikam by nás to neposunulo a nebola by to pravda.„

Cieľom série verejných podujatí pod taktovkou rezortu diplomacie, v rámci pokračujúcej kampane #MYSMEEÚ, je debatami so zaujímavými hosťami, súťažami na sociálnych sieťach, tematickými hrami či kvízmi s cieľom osloviť čo najviac občanov, a to priamo v ich meste.

Hlavné podujatia v rámci Roadshow sa konajú v Žiline, Poprade, Košiciach, Banskej Bystrici a Bratislave, no pripravili sme aj iné pútavé formáty v ďalších mestách.

Menej Bruselu? Diskutujme o tom

V akej Európskej únii chcete ďalšie roky žiť? S touto ústrednou otázkou pozývame všetkých do diskusie a nebránime sa ani diskusii s kritikmi EÚ. Naopak, chceme počuť, prečo majú pocit, že im Únia neustále niečo diktuje alebo ich, nebodaj, oberá o práva a slobody.

Úplne otvorene hovorím: nebuďte protieurópski „hrdinovia“ iba na sociálnych sieťach, ale príďte medzi nás a povedzte na rovinu, prečo by podľa vás malo Slovensko vystúpiť z EÚ.

Tej EÚ, vďaka ktorej zažilo najväčší hospodársky rozmach a takmer si strojnásobilo HDP. Nehovoriac o zárukách našej bezpečnosti a stability, ktorú nám naši priatelia a partneri na západnom Balkáne alebo na Ukrajine len úprimne závidia.

Poďme diskutovať, žiadna téma nie je tabu. Chceme dať viac kompetencií európskym inštitúciám alebo získať späť viac suverenity? V ktorých oblastiach a prečo práve v nich?

Nechceme vás presviedčať, že EÚ je dokonalá či neomylná. Nikam by nás to neposunulo a nebola by to pravda. Budeme však vysvetľovať, prečo podľa nás EÚ ani v tých najkritickejších momentoch nemá porovnateľnú alternatívu.

Chceme argumentovať triezvo a s pomocou faktov. No chceme tiež poznať problémy a výzvy, ktorým vaše mesto či región čelia a možno hneď spolu s vami hľadať riešenie aj s prispením európskych investícií.

Európska únia nie je bez chýb, ale pre Slovensko je základným politickým, ekonomickým a kultúrnym priestorom. Preto nadávanie na Brusel, ktorého diktát vraj za všetko môže, nielenže nie je pravda a nikam nevedie, ale v prvom rade míňa skutočný cieľ.

Pretože nie „oni“, tam niekde v Bruseli či v Štrasburgu, ale my všetci sme EÚ a rozhodujeme o jej budúcnosti. Augustová roadshow v slovenských regiónoch dokazuje, že občiansky rozmer je prioritou Konferencie o budúcnosti Európy.

 

ZDROJ: https://komentare.sme.sk/c/22726604/ked-diktat-bruselu-pisu-obcania.html