Prípadný úspech a posolstvo tejto strany môžu zásadne ovplyvniť politický systém Slovenskej republiky
„Som Pali Vass, obyčajný človek, rušňovodič z Humenného. Už 20 rokov nechodím voliť, lebo nemám koho. Preto som sa rozhodol založiť úplne iný typ politickej strany. Pre ľudí, ktorí tiež nemajú koho voliť. Nič nesľubujem iba to, že keď vznikne Paliho Kapurková, veselá politická strana, bude nám všetkým veselšie :-)“
Toto sú slová predsedu, člena a zároveň jediného kandidáta novovytvorenej politickej strany Paliho Kapurková, veselá politická strana, Pavla Vassa uvedené na oficiálnom webe strany. Na prvý pohľad recesia, ktorá však len pár dní po svojom ohlásení získala v rámci sociálnej siete Facebook viac ako 2 000 fanúšikov (vrátane mojej maličkosti).
Hoci je zrejmé, že pravdepodobnosť úspechu tejto strany nie je vysoká, z recesie sa však predsa len teoreticky môže vykľuť vážny ústavný problém. Jeho podstatou je prehlásenie, ktoré na zatiaľ prvom a jedinom brífingu predniesol jeden z troch oficiálnych sympatizantov strany Miroslav Švec: „Chceme, aby aj mlčiaca väčšina, znechutená súčasným štýlom politiky, bola v parlamente konečne reprezentovaná – a to prázdnymi kreslami. Je to podľa nás spravodlivejšie a demokratickejšie zastúpenie spoločnosti v parlamente. Súčasný systém nám umožňuje, ak sa dostaneme do parlamentu, aby kreslá našej strany ostali prázdne. Chceme, aby naše prázdne kreslá celé štyri roky pripomínali politikom, že zastupujú a reprezentujú čoraz menej ľudí“.
V prvom rade, mi nie je jasné prečo použil množné číslo, keďže stranu by po prípadnom úspechu (prekročení 5 % kvóra) mohol zastupovať len jediný poslanec, a teda jediný oficiálny kandidát Pavel Vass. A tu sa dostávame k prvému problému. Čo s ostatnými kreslami, ktoré by tejto strane prípadne pripadli. Vzhľadom na rozloženie politických síl je totiž zrejmé, že ziskom viac ako 5 %, by strana nezostala len pri jednom mandáte. Nuž problém, na ktorý pokiaľ viem naša legislatíva nemyslí. Iný problém je realizovanie scenáru vyprázdnených stoličiek. Aký by bol následne osud piatej hlavy, prvého oddielu, článku 73, odstavca 1 Ústavy Slovenskej republiky „Národná rada Slovenskej republiky má 150 poslancov, ktorí sú volení na štyri roky“? A ako by sme nakladali s pomenovaním „všetci poslanci“, ktoré sa v ústave niekoľkokrát vyskytuje. Chápali by sme to ako všetci 150, alebo len dajme tomu 142 (v prípade, že by strana získala napr. 8 mandátov)? Nie som ústavný právnik, no vychádzajúc zo skúseností s našou legislatívou a jej „vykladačmi“ predpokladám, že by sme mali vážny ústavný problém.
Áno, mohli by sme veľmi vtipne argumentovať tak, ako to urobila vo svojom blogu Tímea Gurová, že strana neprichádza v súvislosti so sľubom o neobsadení kresiel v parlamente s ničím novým, nakoľko Ján Slota už dlhé roky tento sľub prakticky plní :-), na druhej strane je nevyhnutné sa nad týmto problémom zamyslieť v predstihu a zabrániť tomu, aby mali podobné situácie v budúcnosti možnosť spôsobiť ústavný chaos.
V celej tejto veci je navyše jasne identifikovateľná ďalšia pomerne závažná skutočnosť, ktorá odhaľuje jednoduchý spôsob získania komerčnej reklamy, prostredníctvom politiky, čomu nezabránil dokonca ani toľko kritizovaný systém volebných kaucií či administratívnych opatrení pre založenie novej politickej strany. Aj tu je teda Paliho Kapurková, veselá politická strana dôležitým precedensom, ktorý bude stáť pri modifikácii volebnej legislatívy (verme, že v blízkej budúcnosti) za dôkladnú analýzu. Aj preto chápem aktivitu ľudí, ktorí stoja za týmto nápadom, bez ohľadu na ich skutočné pohnútky, za jednoznačne pozitívnu a budem im držať palce ;).