Ako inak, spomína v ňom mňa ;)…

Dnes som sa ocitol v hviezdnej spoločnosti, ktorej je pravidelne venovaný priestor v blogu Gabriela Šípoša „Slovak Press Watch“. Byť medzi „politickými kalibrami“ typu Obama či Fico je síce iste povznášajúce, ďaleko radšej by som sa však v tejto spoločnosti ocitol za iných okolností. Pán Šípoš ma totiž obvinil z konfliktu záujmov.

Podľa neho nemôžem byť zároveň straníckym kandidátom do regionálnych volieb  (podotýkam, že vo voľbách som rovnako ako všetci ostatní nominanti SaS v Banskej Bystrici kandidoval ako nečlen politickej strany, ktorá mala ambíciu skoncovať s „drancovaním“ BBSK), autor jednej z častí programu SaS (konkrétne 17. Demokratická spoločnosť) a politológom schopným nestranne komentovať politické dianie na Slovensku pre verejnoprávnu televíziu.

Ja si na rozdiel od neho myslím, že to možné je. Navyše na rozdiel od neho mám svoju argumentáciu aj o čo podložiť. Ak totiž pán Šípoš nájde čo i len zmienku, vo všetkým mojich príspevkoch, kde by som sa vyjadril inak ako nestranne vo vzťahu k SaS, tak sa verejne vyhlásim za neschopného komentovať politické dianie na Slovensku. Navyše je tu ešte jeden faktor, v ktorom možno pri všetkej slušnosti prehlásiť, že Gabriel Šípoš nehovorí pravdu. Nikdy som totiž pri mojich vystúpeniach nepostrehol, že by ma STV označila za „nezávislého“ politológa. Apropo kto je dnes na Slovensku „nezávislým“ či „nestranným“ politológom či analytikom? Takmer u každého, by sa totiž dala nájsť stranícka minulosť, priama či nepriama angažovanosť v prospech či neprospech konkrétneho politického kandidáta, či strany a pod..

Každý z nás je totiž zároveň aj občanom tejto krajiny, ktorý má svoj názor na politické dianie v krajine, avšak s tou výhodou, že ho má možnosť verejne formulovať a že mu zvyčajne rozumie ďaleko lepšie ako bežný občan, keďže má k tomu adekvátne vzdelanie.  Aj preto si myslím, že rečnícka otázka pána Šípoša „tak neviem, či naozaj chceme, aby nám v médiách vystupovali takíto „nestranní“ politológovia“  nie je na mieste.

Na druhej strane musím priznať, že STV mala v čase kedy to bolo aktuálne upozorniť na moje „mimoakademické“ aktivity, a to že tak neurobila bolo chybou jej i mojou, za čo sa divákom ospravedlňujem. Zároveň však môžem s čistým svedomím prehlásiť, že dňom finalizovania programu SaS sa moje aktivity politického charakteru v prospech strany nateraz skončili, v súlade s čím bolo aj odstúpenie z funkcie tímlídra pre vnútornú bezpečnosť a odmietnutie mojej kandidatúry vo voľbách do NR SR, čo verím výrazne podporí moju nadstraníckosť v budúcnosti.

Ako sa však hovorí, všetko zlé je na niečo dobré a ja v tejto situácii viem identifikovať minimálne tieto pozitíva:

Gabriel Šípoš si týmto blogom podpílil konár ako kritik STV, ktorú obviňuje zo zaujatosti v prospech strany SMER-SD. Ak totiž táto angažovala podľa neho „zaujatého“ politológa so straníckym pozadím v SaS, ktorá už niekoľko mesiacov verejne deklaruje svoju neochotu so SMERom spolupracovať, tak tu ozaj niečo nesedí…

Časť programu SaS (konkrétne kapitoly 17. Demokratická spoločnosť), ktorej som spoluautorom, dostala vynikajúcu príležitosť sa zviditeľniť a ja sa teším na odbornú diskusiu k nej.

Zistil som, že si musím výrazne zaktualizovať údaje, vrátane CV, na webovej stránke našej fakulty ;)