Úvaha ako by sa „nemožné“ mohlo stať „možným“

 Kauza spojená s odvolaním emeritného arcibiskupa Trnavskej arcidiecézy Róberta Bezáka naberá v týchto dňoch na obrátkach a vzhľadom na mediálny priestor jej venovaný sa stáva doslova top témou predvianočného Slovenska. Keďže povedané bolo mnoho, a hoci by sa tomu niektoré kruhy rozhodne potešili, určite nie všetko, preštudoval som si v tejto súvislosti zdroje pojednávajúce o tejto kauze aj spätne. Čo čert nechcel, vo viacerých som narazil na skromnú úvahu, ktorá ma ako politológa okamžite zaujala. Je možné, aby sa emeritný arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Róbert Bezák stal novým prezidentom Slovenskej republiky?

Na prvý pohľad sa síce táto úvaha zdá byť málo pravdepodobná a režisér dokumentu Českej televízie Petr Minařík k nej dodáva (SME, 2012): „… je to nemožné. Ani by nechcel a je aj nezvoliteľný. Priama voľba na Slovensku priniesla iba zlých prezidentov a v Česku si tiež teraz jedného zlého zvolíme. Bolo by to na úrovni zázraku, keby obstál Bezák“, ja by som však predsa až taký skeptický nebol a zázraky sa nakoniec i na Slovensku z času na čas dejú. Kto by napr. v roku 2003 povedal, že novým slovenským prezidentom, dokonca zvoleným na dve funkčné obdobia bude Ivan Gašparovič? Alebo že v druhom kole voľby roku 2009 získa 988 808 hlasov Iveta Radičová, ktorá sa o rok neskôr stane predsedníčkou vlády?

Róbert Bezák má totiž, samozrejme za predpokladu, že by sám s kandidatúrou súhlasil (k čomu sa ešte dostanem na záver), viaceré zaujímavé predpoklady, aby v priamej voľbe prezidenta SR v roku 2014 uspel:

 • je dostatočne spoločensky i mediálne známy,
 • nie je negatívne spájaný so žiadnym hospodárskym, politickým, či morálnym problémom, práve naopak,
 • má na funkciu prezidenta ideálny vek,
 • je vyzretou a predvídateľnou osobnosťou,
 • svojim pôsobením v cirkvi sa stal celospoločensky uznávaným a akceptovateľným aj pre väčšiu časť príslušníkov iných cirkví resp. nehlásiacich sa k žiadnemu náboženstvu
 • nie je spojený so žiadnou politickou stranou (a ak by aj niekto argumentoval, že ku KDH by mohol mať bližšie ako napr. k SaS, tak si spomeňme, že KDH má už dnes dokonca dvoch perspektívnych kandidátov…)
 • ak je ako bolo naznačené vo viacerých komentároch s ním spojených netímovým hráčom, tak sa pre individualistickú funkciu prezidenta rozhodne hodí viac ako dostatočne

V jeho neprospech by mohli hovoriť najmä tieto fakty:

 • Slovensko už má jednu skúsenosť s kňazom prezidentom (hoci nechcem porovnávať ťažko porovnateľné, pre časť spoločnosti toto môže byť silný motív),
 • ak by sa Róbert Bezák stal prezidentom, mohlo by to vážne naštrbiť vzťahy s Katolíckou cirkvou navonok i do vnútra,
 • Čl. 1 Prvého oddielu Prvej hlavy Ústavy SR hovorí: „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo“, čo by v tomto prípade mohlo byť v zmysle osoby hlavy štátu spochybňované,
 • Cirkev by sa v rámci prezidentskej kampane mohla v rôznom slova zmysle reálne zapojiť do politického diania na Slovensku, čo by časť verejnosti vrátane politických strán a elít mohla znášať veľmi citlivo.

Každopádne, celý blog prosím chápte v tejto chvíli ako úvahu, ktorá takisto počíta s nie celkom nepravdepodobnou možnosťou, že by Róbert Bezák kandidovať odmietol. A to napr. aj vzhľadom na argumenty vyššie, ktoré prosím pokojne v diskusii doplňte. Akokoľvek, ak by sa na kampani zúčastnil čo i len nepriamo, a to napr. tým, že by akéhokoľvek kandidáta podporil, malo by to podľa môjho názoru na samotnú kampaň pomerne závažné dôsledky. Túto alternatívu pritom nielenže nespochybňujem, ale osobne predpokladám, že i nastane. Kto by pritom mohol byť tým „správnym“ kandidátom, o tom radšej samostatný blog niekedy nabudúce.