Alebo ako sa Banskobystrický kraj stal rukojemníkom úvah volebných inžinierov

 O niečo viac ako rok tu máme najbližšie voľby. Tie, ktoré na Slovensku takmer nikoho nezaujímali. Až do momentu, keď v Banskobystrickom kraji nečakane „vrece zemiakov“ s extrémistickou minulosťou porazilo kandidáta SMERu-SD. Toho SMERu-SD, ktoré si s výnimkou Bratislavy ani nevedelo predstaviť, aké je to nemať dosah na šéfa kraja. Stalo sa. Pre mnohých z protestu či hnevu, viacerých z presvedčenia a pár dokonca z recesie.

A nielen to. Voľby do Banskobystického samosprávneho kraja znamenali raketový politický vzostup strany, ktorá má vo svojom programe o. i. také v 21. storočí nevídané kúsky, ako znovuzavedenie cenzúry, označuje v ňom časť občanov Slovenska za „úchylákov“ a „parazitov“, či Severoatlantickú alianciu za zločinecký pakt. Vzostup, ktorý sa nateraz počíta štrnástimi parlamentnými mandátmi, pričom prieskumy ukazujú, že to do budúcnosti môže byť i výrazne viac.

Poučení napr. z nástupu nacistov v Nemecku, ich jazyka, cieľov, či nástrojov, začali viacerí aktivisti i médiá byť na poplach. Pod heslom „kým nie je neskoro“, zosnovali rôzne plány, ako rastúcu popularitu M. Kotlebu a jeho družiny zastaviť. Takmer všetci sa zhodli na jednom. Treba ho zastaviť tam, kde sa jeho hviezda zrodila. Vo voľbách do Banskobystrického samosprávneho kraja. Celé to však má tri zásadné háčiky.

  1. Je reálne očakávať spojenie všetkých proti jednému?

Zachytili ste letnú tour demokratickej opozície, ktorej hlavnými menovateľmi sú páni Kaliňák a Bašternák, ale predovšetkým komplex Bonaparte? Všimli ste si atmosféru v NR SR, napr. pri rokovaní o rokovacom poriadku, či odvolávaní ministra vnútra a premiéra? Iste áno. No a v takejto atmosfére hľadať „vyšší princíp“ pre voľby do samosprávnych krajov sa môže zdať mimoriadne optimistické, ba priam nereálne. Navyše, ak sa volá po celospoločenskej podpore proti strane KĽSNS, vynára sa iný okruh nezodpovedaných otázok. Napr., ako sa zachovať, keby sa ku „protikotlebovskej“ koalícii chcela pripojiť Komunistická strana Slovenska, alebo Vzdor-strana práce? Prípadne čo urobiť s podporou akčnej skupiny Vzdor Kysuce, ktorá by takéto zapojenie sa pochopila ako možnosť revanšu za nedostatočnú podporu svojich aktivít zo strany M. Kotlebu?

  1. Kto je ten správny protikandidát M. Kotlebu?

Ako to už v demokracii býva, každý volič môže mať celkom inú preferenciu. Minulosť, súčasnosť, perspektívna budúcnosť, charakterové vlastnosti, vek, pohlavie, sympatie, farba košele na bilboarde. Čokoľvek si vieme predstaviť, môže byť rozhodujúcim faktorom voliť, či nevoliť. Iste, kombinácia určitých faktorov dáva väčšie, či menšie predpoklady na úspech. Minulé skúsenosti z rôznych druhov volieb však hovoria jasnou rečou. Vybrať toho najvhodnejšieho je vo veľkej miere alchýmia. O to zvlášť po skúsenosti s „presnosťou“ prieskumov verejnej mienky, akej sme boli svedkami pred nedávnymi parlamentnými voľbami. Aj preto sa pri väčšinovej voľbe v demokracii zaužíval tzv. dvojkolový systém. Ten je totiž s výnimkou finančnej náročnosti výborným mechanizmom na preverenie skutočne väčšinovej vôle občanov. Ako taký, by preto stál za zváženie aj pri voľbách starostov a primátorov. Určite by to zmenilo charakter niektorých našich obcí a miest. A dovolím si tvrdiť, že k lepšiemu.

  1. Zrušenie druhého kola volieb vydláždi cestu k obhájeniu mandátu M. Kotlebu.

Úvahy o zrušení druhého kola volieb predsedov samosprávnych krajov sú dnes reálnejšie ako kedykoľvek predtým. Vzhľadom na „háčiky“ uvedené vyššie si však ich nositelia musia byť s istotou vedomí toho, že tým pri nízkej účasti a rozdeleniu hlasov voličov vlastne dláždia cestu k obhájeniu mandátu M. Kotlebu. Bude iste na mieste dôslednejšie analyzovať prečo to vlastne robia. V tejto chvíli nám však ešte zostáva veriť, že zdravý rozum zvíťazí a tento návrh zostane rok pred voľbami len v podobe pokusu vyvolať verejnú diskusiu.

Voľby v Banskobystrickom kraji sú teda aktuálne rukojemníkom úvah volebných inžinierov vládnej koalície. Je preto na mieste im pripomenúť, že pretrvávanie tohto stavu nikomu s výnimkou predsedu BBSK neprospieva a tiež, že kto seje vietor, často žne búrku.