Krátke poohliadnutie na ročný príbeh EURA na Slovensku

Pred rokom som sa na tomto blogu lúčil s našou slovenskou korunou, ktorá práve v tento deň definitívne odchádzala do histórie. Ako sa ukazuje, vo viacerých predikciách, toho či bude EURO naozaj našim prekliatím, som sa mýlil a preto ako správny gentleman J, musím takto verejne priznať svoju chybu a ospravedlniť sa.

Kto by to bol kedy povedal, ale prvé ospravedlnenie musím venovať pánovi premiérovi, ktorému som pred rokom venoval nasledovný odstavec: „Náš pán premiér sa síce zastrája, že by sme mohli byť prvou krajinou, kde po zavedení eura ceny neporastú ale dokonca poklesnú, pravdepodobne však ani sám celkom neverí tomu, čo hovorí?“ Chvalabohu sa ukázalo, že pán premiér má k dispozícii nielenže lepšie prognózy makroekonomického vývoja ako ja, ale že ich dokáže aj správne vyhodnotiť, čoho dôkazom je historická deflácia na Slovensku.

Moje druhé ospravedlnenie patrí slovenskému maloobchodu, ktorý nakoniec nezneužil prechod na EURO v takej miere, ako sa to všeobecne očakávalo. Hrozba trestného stíhania, záväzky vyplývajúce z etického kódexu, ale podľa môjho názoru najmä zostrený konkurenčný boj nielen v rámci Slovenska a dosahy finančnej a hospodárskej krízy celkom určite spravili svoje…

V neposlednom rade sa musím ospravedlniť slovenským spotrebiteľom, ktorých som takto pred rokom nazval „“jednookými“ a lenivými, schopnými, ale najmä ochotnými kupovať výrobky a služby s „nekresťanskými maržami“ bez toho, aby sa čo i len „jedným okom“ pozreli napr. na internet koľko za tú istú komoditu pýtajú konkurenti najmä v ďalekom či blízkom zahraničí“. Udalosti zo začiatku tohto roka, kedy okolité krajiny zažili najmä vďaka kurzovému rozdielu medzi EUROM a okolitými menami doslova inváziu slovenských zákazníkov, jednoznačne vyvracajú tézu o jednookosti či lenivosti.

Samozrejme, že týchto pár riadkov nemalo za cieľ načrtnutú problematiku riešiť komplexne, zdalo sa mi však ako dobrý nápad, zavŕšiť rok 2009 na tomto blogu takýmto malým pokáním J.

Všetkým jeho čitateľom a prispievateľom prajem úspešný a verme spolu aj prelomový nový rok 2010!