Dokedy sa chceme prizerať, ako nám lži na internete zabíjajú spoluobčanov?

Stúpajúce počty nakazených, plniace sa nemocnice a déjà vu zdravotníkov, ale aj tisíce školákov znovu odkázané na monitory v detských izbách. Pandémia covidu-19 sa ani zďaleka nekončí a náš spoločný boj s koronavírusom pokračuje.

S príchodom jesene sa v EÚ napriek zaočkovanosti vyše 70 percent začína stupňovať tretia vlna. Stále to totiž nestačí.Nízka zaočkovanosť celkom určite súvisí s nebezpečnou a falošnou antiočkovacou loby, ktorá je aktívna najmä na sociálnych sieťach. Aj o tom sme nedávno diskutovali v Rade EÚ pre všeobecné záležitosti (GAC), kde zastupujem Slovensko. Upozornil som, že situácia v niektorých členských štátoch vrátane Slovenska začína byť kritická.

Za všetko hovorí porovnanie počtov zaočkovaných na Malte či v Portugalsku s údajmi z Bulharska alebo zo Slovenska. Rozdiel je priepastný.

Vážna situácia si vyžaduje rázne kroky

Som presvedčený, že k tomu prispel aj nezodpovedný a odsúdeniahodný postoj súčasnej opozície, najmä niektorých jej čelných predstaviteľov. V honbe za lacnými politickými bodmi nezodpovedne odmietli vyzvať svojich voličov, aby sa dali zaočkovať. Prednejšia než ochrana verejného zdravia im totiž bola možnosť poškodiť tých, ktorí práve stoja pri kormidle štátu a pod ťarchou pandémie riadia očkovaciu kampaň. Toto je však náš domáci problém, ktorým som partnerov zaťažovať nechcel, lebo si ho musíme vyriešiť sami.

Čo však sami vyriešiť nedokážeme, je stav, keď za výdatného potlesku zmienených opozičných predákov našu mieru zaočkovanosti výrazne ovplyvňujú aj ďalšie faktory. Je to propaganda a dezinformácie, ktoré sa na nás valia z konšpiračných webov s pofidérnym pozadím a financovaním, výdatne podporené sociálnymi sieťami plnými botov a falošných profilov. Vyzval som preto našich európskych priateľov, aby sme spoločne prehovorili k sociálnym platformám, ktoré len veľmi slabo riešia, že sa aj prostredníctvom ich kanálov šíria informácie ohrozujúce životy nás všetkých.

Bohužiaľ, mnohí naši spoluobčania tým neexistujúcim osobám na sociálnych sieťach uverili. Stránky rezortu zdravotníctva, ministerstva vnútra, ÚVZ SR či osobné stránky viacerých politických predstaviteľov vrátane mojej by vedeli o ich aktivite dlho „rozprávať“. Sme svedkami silnej dezinformačnej loby. Opakovane upozorňujem na mimoriadne kritickú problematiku hoaxov, ktoré sprevádzajú covid-19, ako aj samotné očkovanie. Šírenie konšpirácií a bludov pritom neraz vykazuje znaky plánovanej a organizovanej aktivity.

Situácia je tým alarmujúcejšia, že hoci čelíme už tretej vlne pandémie, stále ešte len hľadáme účinný nástroj na boj proti tomuto škodlivému fenoménu.

Zodpovednosť sociálnych sietí

Na jednom sa však zhodneme už dnes – je nevyhnutné, aby sa EÚ ako celok aktívnejšie zaoberala touto hrozbou. Len spoločne totiž vieme byť natoľko hlasní, že sa nám môže podariť niečo s tým urobiť. Aby ochrana verejného zdravia mala konečne prednosť pred biznis záujmom v podobe zvyšovania dosahu príspevkov cez aktivity botov a falošných účtov, pri ktorých, mimochodom, ani náznakom nemôže byť reč o slobode slova.

Je našou povinnosťou okamžite začať konať a hľadať riešenia, ako raz a navždy s týmto fenoménom skoncovať. Moju výzvu už podporili aj viacerí prítomní ministri či štátni tajomníci krajín EÚ a veľmi podobný postoj má aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Práve Komisia už dnes aktívne rieši, ako majú fungovať sociálne platformy, no prihováram sa za to, aby to netrvalo dlho. Aby sme nemali smutnú zimu, prípadne ešte smutnejšiu jar.

 

ZDROJ: https://komentare.sme.sk/c/22749047/zastavme-falosnu-antiockovaciu-loby.html